ATES GROUP

Kuru Buz nedir?
nasıl üretilir..

Kuru buz dondurulmuş karbon dioksittir. Karbon dioksit bileşiği normal şartlarda gaz halinde bulunur. Yüksek basınç altında sıvılaştırılan karbon dioksit gazı daha sonra laboratuvar ortamında gaz haline dönüştürülür. Kuru buzun yüzey ısısı, -78.5 derecedir. Yani suyun N.Ş.A.' daki donma noktasından selsiyus ölçeğine göre -78.5 derece daha düşük.
Görüntü modülü

Kuru Buz hakkında
bilmeniz gerekenler

Kuru buz bu özelliğinden dolayı dondurma gibi soğuk ortamda taşınması gereken gıdaların taşıma esnasında soğukluğunu muhafaza etmesi için kullanılır. Süper soğuk oluşundan ve süblimleşme özelliğinden dolayı dondurma amaçlı işlerde oldukça kullanışlıdır. Kuru buz süblimleşme özelliğinden dolayı solunması tehlikeli olabilen bir maddedir. Yani dondurulmuş karbondioksit sıvı hale geçmeden direkt gaz haline geçer. Bu sebepten ötürü kuru buz bulundurulan ortam çok iyi havalandırılmalıdır. Çünkü karbon dioksit havadan ağır bir gazdır ve tabanda çöker. Özellikle küçük oda veya araba gibi dar hacimli mekânlar da daha tehlikeli olur. Normal havanın %78'i azot, %21'i oksijen %0.03 kadarı da karbon dioksittir. Bu oran %5'ler civarında yaklaşırlarsa toksit hale gelir. Karbon monoksitte toksit’e sınırı daha da düşüktür. Kuru buzun bir diğer tehlikeli yanı da onunla temas ettiğinizde ortaya çıkmaktadır. Aşırı soğuk bir madde olan kuru buz, elinize aldığınızda hücrelerdeki duyuyu anında dondurarak yanma olayına sebep olur. Tıpkı ateşle yakılmış gibi bir his ve acı oluşur. Bunun önüne geçmek için kuru buzla çalışırken kalın eldiven giyilmesi tavsiye edilmektedir. Aynı sebepten dolayı yenmez, yutulmaz.
Image

Ates Group,
Kuru buz üretimi..

Ates Group sürekli gelişen teknolojide üretimi kendisine ait olan kuru buz üretim makinelerinin tasarımlarını da geliştirmektedir. Ates Group kullanmakta olduğu son teknoloji makineleriyle kuru buz çeşitlerini üretir, paketler ve sevkiyatını gerekleştirir. Bir çok alanda kullanılan kuru buz Ates Group sayesinde Kalıp kuru buz, Nuggats, Pellets ve Cool Dry Pack çeşitleriyle kapınızda.. İhtiyaçlarınız doğrultusunda bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

Ates Kuru Buz Üretim ve Pazarlama San.Tic.Ltd.Şti, © 2000

Kuru Buz
süblimasyon işlemi

Karbondioksitin katı halidir. Katı halden faz atlayarak direk olarak gaz haline geçer. Bu yüzden eridiğinde hiç bir tortu geride kalmaz. Çeşitli kaynaklardan elde edilen karbondioksit gazı, saflaştırma işlemlerinden geçirildikten sonra -20°C'ye soğutularak 20 Bar basınç altında sıvı hale getirilir. Sıvı halde 20 Bar basınç altında bulunan karbon dioksit atmosferik basınç altındaki bir kabın içine püskürtülerek genleştirilmesi ile kendi kendini dondurarak katı hale geçen buz ve kar halinde bir üründür. Özel preslerde sıkıştırılarak, blok, palet veya nugat formuna getirilen CO² karı hiç bir katı ve sıvı atık bırakmada doğrudan gaz fazına geçer süblime olur. Süblimasyon işlemi, çok düşük sıcaklıklarda (-79°C) yüksek soğutma kapasitesi (152 Kcal/Kg) sağlar.
KARBONDİOKSİT

Kuru Buz
nerelerde kullanılır?

Kuru buz, normal buzdan çok farklı olan bir buz çeşididir. Kuru buzun sıvı haldeki karbondioksit(CO2) gazının katı yani buz halidir. Suyun buz haline gelmesi için 0 derecenin altına düşmesi gerekirken kuru buzun sıcaklığı -78,5 C’dir. Ve bu da kuru buzun hayatımızda bir çok alanda kullanımını sağlamaktadır.
  • Gıda Sanayide; Hamur soğutma, et soğutma gibi doğuran mamul soğutmalarında.
  • Metal sanayinde materyal deneylerinde; soğuk büzülme ve sertleştirme.
  • Plastik sanayide; plastik kalıpların çapak alımında.
  • Şarap mahsenciliğinde; krem tartar ayrıştırmada.
  • Temizleme metotlarında; kuru buz püskürtme ile temizleme.
  • Eğlence sektöründe; müzikallerde ve eğlence merkezlerinde ve sislendirme de
  • Kimya ve laboratuvarlarda; soğuk öğütmeler de, kristalleştirme işlemleri ve kimyasal reaksiyonlarda ısı iletiminde soğuk banyo işlemleri için.
  • İlaç sektöründe; düşük nakliye ısılarının muhafazasında, örneğin değerli serumların ve kan plazmalarının hastanelere ulaştırılmasında.

Kuru Buz ile
temizliğin avantajları

Kuru buz pelletlerinin sertliği sadece 2 MOHS (tırnaktan yumuşak) civarında olduğu için temizleme işlemleri yüzeyde herhangi bir aşınmaya neden olmaz ve yüzey kalitesi bozulmaz. Aşındırmaz ve kimyasal değildir. Temizlenen objeden sadece yapışan materyaller temizlenir. Yüzeye zarar vermez. Anında kaybolur, zararlı kimyasallar ve solvent içermez. Düşük maliyet ve süreç; Temizlenecek olan sisteme (makine, üretim bandı v.b) çalışırken de kuru buz temizleme tekniği uygulanabilmektedir. Böylelikle parçaların sökülmesi, tekrar monte edilmesi ile zaman kaybedilmez. Ekonomik olarak katkı sağlamaktadır.

DETAYLAR

Ates Kuru Buz Üretim ve Pazarlama San.Tic.Ltd.Şti, © 2000

Layer
Layer
Layer
ATES GROUP

Kuru Buz ile
Taze Gıdalar..

Donmuş karbondioksit (CO2) olarak farklı alanlarda karşımıza çıkan kuru buz, son zamanlarda görsellik açısından da sıkça denk geldiğimiz bir sunum tekniği haline dönüştü. Gerek yemeklerde, gerek farklı kahve tabağı sunumlarında, bazen çocukları eğlendirmek amaçlı kullanıldığına sizler de denk gelmişsinizdir.
Görüntü modülü

Kuru Buz hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda Kuru buz hakkında müşterilerimizin sıkça sordukları soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz. Sormak istediğiniz diğer sorularınız için müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Kuru buzla soğutmak lüks müdür ?

Hayır , Kuru buz bir soğutma agregasının kullanılamayacağı yerlerde kullanılmakta. Yani Ağa bağlı olamayan nakliye soğutmalarında olduğu gibi veya kapı dışı içecek soğutmalarında ki gibi.

Buz küplerine karşın öncelikleri nelerdir?

Eriyen buz ıslaklık oluşturur. Kuru buz doğrudan buharlaştığı için hiçbir zaman ıslak olmaz yani süblime oluyor. Böylelikle oluşan Karbondioksit içerideki oksijeni dışarı attığı için bir muhafaza ortamı oluşmakta, örneğin sırlanmış bir muhafaza kutusundaki bir sandviç tazeliğini daha uzun süre korumakta. Bir kilo Kuru buzla yaklaşık aynı maliyetlerde normal buzun üç katı soğutma gücü elde edilmekte.

Sadece soğuk tutmaya mı yarar yoksa ısı düşürmeye demi ?

Bir soğutma agregasının kullanılmasının mümkün olmadığı durumlarda ısı düşürmeye de yarayabilir. Örneğin böyle bir uygulama şarap mayalama da pek faydalı olamayacaktır. Kuru buzla ayrıca bağlardaki üzümler soğutularak, doğal ekşimeyi önlemek için. Gastronomide de buna benzer uygulamalar vardır. Bir müşterinin şarabın sıcak olmasıyla ilgili şikayet etmesi halinde , şişe saniyeler içinde kuru buz banyosuna koyularak, ısısı bir kaç derece düşürülebilir. Oda sıcaklığındaki bir bira iki dakikada soğutulabilir. Fırınlarda çok defasında bir Hamurun soğutulması gerekebilir, ancak temas halinde soğutma için hamur çok katıdır. Kuru buz hızlı ve basit olarak etki eder. Hamurun içine katılmasıyla beraber hemen buharlaşır.

Bununla beraber hamur sıcaklığı nasıl ayarlanabilir?

Hamur miktarıyla beraber, itibari ve mevcut sıcaklık göz önünde bulundurularak gerekli kuru buz miktarı hesaplanır. Bunun için bir tablo mevcut. Örneğin 100 kg hamuru 1 derece soğutmak için 1 kg kuru buza ihtiyaç vardır.

Kuru buz kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir!

*  Renksiz,Kokusuz ve içinde nem (su) ihtiva etmez.
*  Likit CO2 gazının 15 Bar basınç ve –79 0C de preslenmesi sonucunda ortaya çıkar.
*  Orijinal Üretim ebadı 25 cm x 25cm ebadında Küp şeklindedir.
*  Özel Krom buz kesme makineleri ile istenen ebatta şekillendirilir.
*  Kuru buz konteynerleri veya strafor içerisinde taşınır ve saklanır.
*  Oda sıcaklığında buharlaşmadan 2 gün Özel Kuru buz Konteyneri veya Kuru buz straforu içerisinde 3 gün durabilir.
*  Boğucu özelliğinden dolayı bulunduğu ortamdaki bakteri böcek ve haşereleri yok eder. Hijyenik bir ortam sağlar.
*  Havadan 1,50 kat ağır olduğu için kapalı yerlerde fazlaca teneffüs edilmesi sakıncalıdır.
*  Kesinlikle eldiven veya özel taşıma kelepçesi ile taşınmalıdır .
*  Cilde, göze teması veya yutulması kesinlikle insan sağlığına zararlıdır.
*  Tamamen hava geçirmez bir kapta veya kutuda kuru buz saklamayın. Basınç oluşur saklama kabını patlatabilir.
*  Kuru buz 10 dakikadan fazla bir kapalı alan da tutulmamalı ve havalandırma sağlanmalıdır.

Kuru buz her halükarda -78 derece ve oluşan CO’ su ile karbonik asit oluşturmakta. Kalite sorunları olabilir mi?

Çok az gıda karbondioksite karşı duyarlıdır. Genel olarak bunlar pimer kaplıdır, bundan dolayı doğrudan bir temas oluşmaz. Karmaşık, küçük parçacıklı mallarda  don hücrelerinin oluşmaması için kuru buzla mamulün arasına bir izolasyon tabakası  yerleştirilmelidir. Bu koruyucu<< soft Chill>> hava ile hızlı soğutmalar içinde geçerlidir.

Kuru Buz hakkında diğer sorularınız için
HEMEN MÜŞTERİ TEMSİLCİLERİMİZİ ARAYABİLİRSİNİZ