ATES GROUP

Kuru Buz
ile Temizlik

Kuru buz ile temizlik sistemi eşsiz bir temizlik yöntemidir. Çünkü temizlik işlem sonrasında herhangi bir kalıntı bırakmaz kuru buz pelletleri püskürtme işleminde anında tamamen buharlaşıp kayıp olur. ATES Kuru Buz temizlik ekipmanları dünya çapında kullanılan ve 15 yılı aşan bir tecrübenin ürünüdür.
Görüntü modülü

Ates Kuru Buz farkı
ve kullanıldığı alanlar

Endüstriyel alanların temizliğinde geleneksel temizlik yöntemlerin kullanımı çeşitli problemler yaratmaktadır. Kumlama, solvent ile temizlik, yüksek basınçlı hava ve geleneksel elle temizlik yöntemleri çoğu zaman oldukça aşındırıcı ve temizlenen yüzeye zarar verir. Bu ürünler tehlikeli ve çevreyede zarar verirler. ATES kuru buz temizlik sistemleri, her türlü malzemenin her türlü ortamda etkili, hızlı ve çevre dostu temizliğinin yapılabilmesi için dizayn edilmiş her bakımdan tatminkar metottur.
Image

Ates Group,
Kurubuz Temizlik hizmeti..

Kurubuz ile temizlik, kumlamaya benzer bir püskürtme yöntemidir. Püskürtme malzemesi olarak kuru buz pelletlerinin kullanılmasının çeşitli avantajları vardır. Öncelikle, kuru buz pelletleri çok düşük olan sıcaklıkta ki kir tabakasının donarak büzüşmesini ve yüzeyden ayrılmasını sağlar. Ayrışan yüzey ve kir arasına giren kuru buz parçacıkları gaz haline geçerken 600-800 kat genleşerek kir ve yapışkan tabakaları yüzeyden tamamen koparır. Diğer taraftan kuru buz pelletleri karbondioksit gazına dönüşmesi sonucunda atık olarak kir tabakasının kalıntıları kalır. Kuru buz doğal buharlaşması, kuru buz ile temizlik metodunun en önemli avantajıdır.

Ates Kuru Buz Üretim ve Pazarlama San.Tic.Ltd.Şti, © 2000

Kuru Buz ile temizlik
işlemi nasıl yapılır?

Kuru buz pelletleri ile haznesi doldurulan püskürtme makinesi bir hava kompresörüne bağlanır. Dakikada en az 6 m3/db basınçlı hava verilerek kuru buz püskürtme makinesi çalıştırılır. Kuru buz püskürtme makinesi içinde bulunan kuru buz parçacıkları, püskürtme tabancasına (nozul uç) ile saniyede 300-900mt/s hıza ulaşılarak püskürtülür ve bu şekilde temizlenecek yüzeye püskürtülür. Kendinden daha sıcak yüzeye çarpan kuru buz parçacıkları çarptığı yüzeyde şok ısı değişimine sebep olur ve anında süblimleşerek gaz halini alır. Yüzeyde oluşan ani ısı değişiklikleri inatçı kirlerin direncinin kırılmasına yardımcı olur ve bunun sonucu yüzeydeki kirlilik büzülerek çatlar. Bu çatlayan kirler yüzeye püskürtülen pelletlerin kinetik enerjisiyle yüzeyden sökülüp ayrılır. Çarpmayı takiben kuru buz pelletleri doğrudan büyük bir hacim artışıyla (800 kat) gaz dönüşerek ve saf bir gaz olarak havaya karışır. Kinetik enerji ve hacim artışı kirliliğin yüzeyde sökülmesini hızlandırır. Geride kalan tek şey, temiz bir yüzey ve yüzeyden ayrılan kirli katmanlar olup, başka herhangi bir atık madde ortaya çıkmaz.

Kuru Buz ile
temizliğin avantajları

Kuru buz pelletlerinin sertliği sadece 2 MOHS (tırnaktan yumuşak) civarında olduğu için temizleme işlemleri yüzeyde herhangi bir aşınmaya neden olmaz ve yüzey kalitesi bozulmaz. Aşındırmaz ve kimyasal değildir. Temizlenen objeden sadece yapışan materyaller temizlenir. Yüzeye zarar vermez. Anında kaybolur, zararlı kimyasallar ve solvent içermez. Düşük maliyet ve süreç; Temizlenecek olan sisteme (makine, üretim bandı v.b) çalışırken de kuru buz temizleme tekniği uygulanabilmektedir. Böylelikle parçaların sökülmesi, tekrar monte edilmesi ile zaman kaybedilmez. Ekonomik olarak katkı sağlamaktadır.

Ates Kuru Buz Üretim ve Pazarlama San.Tic.Ltd.Şti, © 2000

Layer
Layer
Layer

Kuru Buz ile temizlik
işlerimizden örnekler

Kuru buz Teknolojisindeki son gelişmeler bu tür solventler ile kum, soda veya su püskürtme ve manuel temizlik gibi geleneksel temizleme yöntemlerinin yerini daha pratik ve uygun fiyatlı bir alternatif olan kuru buz ile çalışan bir makine kullandık. Kuru buz püskürtme hassas temizlik durumlardan, ağır sanayi, sağlık işleri, elektronik devre kartlarından kir kaldırma gibi, otomotiv montaj raylarından cüruf kaldırma gibi çeşitli uygulamalar geniş bir yelpazede kullanılabilir.
Image
Image
marker
Image
Image
marker
Image
Image
marker
Kuru Buz ile temizlik için
HEMEN MÜŞTERİ TEMSİLCİLERİMİZDEN RANDEVU ALIN